Branża IT jest jedną z najprężniej rozwijających się na rynku – rozwiązania i technologie IT znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i życia codziennego.
Czym zajmuje się branża IT?
Technologia informacyjna obejmuje szereg różnorodnych zagadnień związanych z szeroko rozumianym przetwarzaniem informacji. Branża IT stanowi połączenie informatyki i telekomunikacji, znajdując się na pograniczu tych dwóch dziedzin.
Tym co wyróżnia branżę IT jest wykorzystywanie najnowszych technologii, które pozwalają na ciągłe ulepszanie oraz tworzenie bardziej zaawansowanych narzędzi. Najnowsze zdobycze techniki pomagają w szybszym przetwarzaniu informacji, umożliwiając tym samym ich prostsze i bardziej skuteczne zabezpieczanie.
Do najważniejszych zadań pracowników branży IT należy także zaopatrywanie użytkowników w profesjonalne narzędzia, dzięki którym możliwym staje się szybkie zbieranie i analizowanie informacji.
Jak zostać pracownikiem branży IT?
Aby zostać specjalistą branży IT, koniecznym będzie zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Jedną z możliwych dróg jest ukończenie studiów informatycznych – kierunki techniczne zapewniają gruntowną wiedzę, dzięki której możliwym staje się szybki rozwój kariery.
Inną, bardzo często wybieraną opcja jest skorzystanie z oferty szkoły programowania. Zaletą tego rozwiązania jest większa dostępność, a także krótszy czas trwania nauki. Dodatkowo szkoła programowania jest nastawiona w głównej mierze na praktykę i szybkie przygotowanie do zawodu.
Niektóre osoby decydują się również na poszerzanie swoich umiejętności na własną rękę – kursy programowania dostępne w Internecie czy mozolna nauka z książek wymagają jednak sporej dozy samodyscypliny, a także solidnej bazy podstawowej wiedzy i umiejętności.
Zarobki IT – ile zarabiają pracownicy branży IT?
Zarobki IT to kwestia, na którą wpływa wiele różnorodnych czynników. Jednym z najważniejszych wyznaczników wysokości pensji jest doświadczenie oraz rodzaj posiadanego wykształcenia. Dodatkowo duży wpływ na wysokość pensji będzie miał także typ stanowiska i rodzaj wykonywanej pracy.
Duży wpływ na wzrost zarobków branży IT ma rosnące zapotrzebowanie na specjalistów. W porównaniu do sytuacji sprzed 5 lat zarobki IT wzrosły mniej więcej o 20%. Specjalista z zakresu analizy danych zarabia około 16,500 PLN brutto, z kolei osoba zatrudniona na stanowisku juniora może liczyć na pensję w wysokości mniej więcej 10,500 PLN brutto. Bardziej doświadczeniu seniorzy z kilkuletnim stażem otrzymują miesięczne wynagrodzenie w wysokości około 24,000 PLN.