Na czym polega transport szynowy?

Transport szynowy istnieje już od prawie 200 lat i dalej jest chętnie wykorzystywanym sposobem na transportowanie ludzi i towarów. Od samego początku istnienia transport kolejowy przynosi wiele korzyści, ponieważ jest to szybki oraz niezawodny sposób na przemieszanie towarów na bardzo duże odległości. Mimo tego, że transport taki ma inne alternatywy w postaci samolotów i pojazdów kołowych, dalej jest chętnie wybieraną metodą transportu towarów.

Zalety transportu kolejowego

Transport kolejowy ma mnóstwo zalet, chwalony jest przede wszystkim za to, że daje możliwość transportu dużej ilości towarów na spore odległości w stosunkowo niskiej cenie w przeliczeniu za kilometr trasy.
Pociągi ze względu na duże gabaryty dają możliwość transportu towarów wielu towarów naraz. Dużym plusem jest również to, że sieć kolejowa jest bardzo dobrze rozbudowana, przez co możliwa okazuje się spedycja towarów do wielu krajów. Transport kolejowy to idealne rozwiązanie dla przewiezienia wielu produktów, niezależnie od ich gabarytów. Wagony pociągów mogą pomieścić nawet duże urządzenia lub towary.

Kto korzysta z transportu szynowego?

Transport taki wykorzystywany jest również przez przedsiębiorstwa chemiczne i przemysłowe, ponieważ wagony pociągowe mogą być również cysternami, chłodniami. Jest to bardzo popularny sposób na przewożenie węgla dzięki specjalnym wagonom. Co więcej, koleje mogą pochwalić się tym, że jest to bezpieczny transport. Do wypadków dochodzi niezwykle rzadko, a na pewno rzadziej niż w przypadku samochodów. Przyczynia się to do tego, że towar rzadko jest uszkadzany lub co gorsze, kradziony.

Wady transportu koleją

Transport pociągami ma również wiele wad, ponieważ pociągi są wrażliwe na złe warunki pogodowe. Może dojść np. do uszkodzenia trakcji lub torowiska, w razie wypadku, który miał miejsce w pobliżu trasy pociągu. Mimo tego transport pociągiem jest mniej zawodnym sposobem na przewożenie towarów niż spedycja ciężarówkami.
Ten rodzaj przewozu towarów jest wybierany, wtedy gdy ważniejsze jest bezpieczeństwo towarów niż czas, w jakim dojadą one z miejsca na miejsce. Do wad transportu szynowego zalicza się to, że nie mogą być w ten sposób przewożone małe ilości towarów, które mają małą masę. Problemem może być również to, że na trasach międzynarodowych należy zmienić podwozie wagonów i pociągów z uwagi na fakt, że w wielu państwa jest różna szerokość torów. Największą wadą tego typu transportu jest to, że potrzebne są do niego inne metody przewozu towarów. Na świecie jest niewiele firm, które mają bezpośrednie połączenie kolejowe. Wiąże się to z tym, że pociąg należy załadować w innym miejscu, więc towary muszą być przewożone ciężarówkami do stacji załadunkowej.

Redakcja nantech.pl