Tutaj jesteś

Jakie lampy fotograficzne wybrać do studia?

19 lutego 2022 Technologie lampy fotograficzne


Fotografia jest sztuką, która wymaga nie tylko wiedzy, ale także pasji. Jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcie, musimy mieć przede wszystkim profesjonalny sprzęt oraz umiejętności. Oprócz aparatu istotną rolę odgrywają lampy fotograficzne, bez których żadne studio nie istnieje. Jak wybrać odpowiednie lampy do studia?

Lampy fotograficzne

Zarówno do studia fotograficznego, jak i do fotografii plenerowej niezbędne są lampy fotograficzne. Oczywiście te do studia będą różnić się od tych, które będziemy stosować w plenerze. Najważniejszym parametrem podczas wyboru lampy jest jej wydajność. Dlatego, jeśli zajmujemy się fotografią profesjonalnie, to sprzęt także musi być profesjonalny. Lampy to nie tylko jakiś tam dodatek. Światło odgrywa kluczową rolę podczas robienia zdjęć. Wybierając lampy do studia fotograficznego, należy zwrócić szczególną uwagę na ich moc oraz intensywność świecenia, czyli wartość LUX. Jeśli lampa nie posiada parametru LUX, to wówczas kluczowym wyznacznikiem jest moc świecenia, która będzie odpowiadać wydajności lampy.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampę fotograficzną do studia?

Główni producenci sprzętu fotograficznego oferują lampy amatorskie i profesjonalne. Do studia oczywiście musimy wybrać te z wyższej półki, gdyż są one przeznaczone do ciągłej pracy. Są one także bardziej wytrzymałe i wydajniejsze. Lampy dzielą się na te, które świecą światłem ciągłym i błyskowym. Wydajniejsza się druga opcja, jednak wymaga ona od fotografa synchronizacji z aparatem. Stałe światło doskonale doświetla scenerię i nie wymaga od fotografa czy modela żadnej reakcji. Jest ona polecana szczególnie dla osób początkujących. W lampach stosowane są różnego rodzaju żarówki. Najlepszą opcją są lampy LED ze względu na mały pobór mocy. Dodatkową ich zaletą jest to, że się nie grzeją, a więc są bezpieczniejsze.

Ile lamp fotograficznych potrzeba do studia?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaka ilość lamp fotograficznych jest optymalna. Wszystko zależy od wielkości studia oraz rodzaju lamp, jakie będą używane. Przede wszystkim studio powinno być odpowiednio doświetlone. Jedna lampa w zupełności wystarczy do małego studia. Profesjonalny aparat fotograficzny doskonale robi zdjęcia nawet w ciemnych pomieszczeniach. Lampy wspomagają pracę podczas zdjęć portretowych. Jeśli mamy większe możliwości przestrzenne, to warto zainwestować w kilka lamp. Dobrze by było, gdyby chociaż jedna z nich posiadała regulację temperatury barwowej. Dzięki temu fotograf będzie mógł osiągnąć ciekawe efekty na zdjęciu.

Kiedy warto zlecić obróbkę CNC

Redakcja nantech.pl

Witamy na Nantech.pl – serwisie, który powstał z pasji do nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań w różnych sektorach gospodarki. Nasza redakcja to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?