Sprowadzanie samochodów zza granicy staje się z roku na rok coraz bardziej powszechną praktyką. Najpopularniejsze wśród Polaków kraje do nabycia auta to przede wszystkim: Niemcy, Belgia, Francja, Holandia, czy Szwecja.
Czy warto zdecydować się na auto z zagranicy?
Importowane samochody cieszą się rosnącą popularnością przede wszystkim nie ze względu na cenę (która nierzadko bywa podobna do tych proponowanych w naszym rodzimym kraju), a jakość wykonania oraz niski stopień eksploatacji i lepszy stan techniczny pojazdu. Z tego względu zazwyczaj sprowadza się samochody używane, wśród których można znaleźć bardzo zadbane auta, nienoszące większych śladów użytkowania, czy mankamentów.
Ile kosztuje import samochodu?
Cena importowanego samochodu będzie, oczywiście, bardzo się różnić zależnie od marki, modelu, stanu technicznego i rocznika samochodu, a także kraju pochodzenia i sposobu, w jaki chcemy go sprowadzić do Polski. Można jednak oszacować te wartości, biorąc pod uwagę dodatkowe opłaty, które z pewnością przyjdzie nam zapłacić, decydując się na zakup samochodu za granicą.
Przewiezienie samochodu
Podstawową kwestią jest fakt, że konieczne będzie wydanie środków na samo przemieszczenie samochodu pod swój dom. Można to zrobić na własną rękę, wówczas koszt będzie równy cenie paliwa i ewentualnie kursu promem (cena około 400 złotych, wymaga tego, chociażby import aut ze Szwecji) i noclegu, jeśli odległość jest bardzo duża.
Drugą możliwością jest skorzystanie z usług firm przewozowych. W internecie można znaleźć oferty licznych firm, jak na przykład carforfriend.pl, które wyszukują, sprawdzają i następnie sprowadzają samochód dla Ciebie, załatwiając jednocześnie wszystkie niezbędne formalności.
Akcyza
Kolejnym krokiem na drodze do cieszenia się importowanym samochodem jest opłacenie akcyzy, która w zależności od pojemności silnika może wynieść nawet do 18,6% ceny pojazdu. Warto mieć na uwadze, że samochody elektryczne nie płaci się akcyzy.
Przetłumaczenie dokumentów
Może być wymagane także przetłumaczenie dokumentów takich jak dowód zakupu na język polski. Kwota może bardzo się różnić zależnie od wybranego tłumacza oraz oryginalnego języka, należy szacować ją w okolicach 100-200 złotych.
Pozostałe formalności w Polsce
Importowane auto, jak każde inne, należy jeszcze w Polsce wziąć na przegląd techniczny, zarejestrować i ubezpieczyć. Przegląd to koszt w wysokości 100 złotych, rejestracja około 200-300 złotych, a ubezpieczenie dla osób bez zniżek może wynieść mniej więcej 1000 złotych.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, trzeba samemu podjąć decyzję, czy warto sprowadzić samochód zza granicy. Choć całkowity koszt może okazać się wyższy niż zakup auta w Polsce, to ta metoda jest ceniona przede wszystkim za:
- Lepszy stan samochodu
- Wyższa pojemność silników
- Większy komfort (dodatkowe funkcje jak np. podgrzewane siedzenia)