Jak dobiera się odzież roboczą dla pracowników?

Pracodawca jest zobowiązany przepisami prawa do tego, by przekazać pracownikom odzież roboczą, jeśli wymaga tego dane stanowisko. Kiedy jest to konieczne i jak wybrać wtedy najlepsze ubrania pracownicze?

Kiedy pracownicy muszą używać odzieży roboczej?

Termin odzieży roboczej powiązany jest z odzieżą, która ma na celu zapewnienie pracownikom większego komfortu i bezpieczeństwa pracy, jednak nie musi ona zapewniać aż tak szerokiej ochrony jak w przypadku odzieży ochronnej.

Przepisy obowiązujące w Polsce wskazują, że odzież robocza powinna być używana w sytuacji, gdy ubrania własne pracownika mogą być zabrudzone albo zniszczone podczas wykonywania obowiązków pracowniczych. 

Pracodawcy powinni również okresowo kontrolować odzież roboczą, aby upewnić się, że nadal zapewnia ona odpowiednią ochronę i komfort, a w razie potrzeby wymieniać ją na nową.

Taki wymóg dotyczy zatem wielu stanowisk w różnych branżach, na przykład w przemyśle, produkcji, budownictwie, logistyce, rolnictwie czy gastronomii.

Gdy zatem pracodawca ma przekazać pracownikom odzież roboczą, wtedy pojawia się również druga kwestia – jak ją dobrać? W wyborze odpowiednich ubrań dla pracowników pomaga firma mark-helper.com, która zajmuje się ich produkcją.

Wybór odzieży roboczej – na co warto patrzeć?

Wybierając wygodną i trwałą odzież roboczą dla pracowników, należy wziąć pod uwagę parę ważnych czynników:

Materiał

Warto korzystać z odzieży roboczej wykonanej z trwałych materiałów, które są odporne na zużycie podczas codziennego użytkowania, takich jak bawełna, poliester lub nylon. Należy zatem unikać materiałów, które łatwo ulegają uszkodzeniu, takich jak cienka bawełna. Wtedy odzież wymaga szybkiej wymiany na nową.

Dopasowanie

Należy upewnić się, że odzież robocza jest dobrze dopasowana i zapewnia pełny zakres ruchów. Nie powinno się wybierać ciasnych lub luźnych ubrań, ponieważ może to być niewygodne, a nawet niebezpieczne dla pracowników – wskazuje mark-helper.com. Trzeba też pamiętać o tym, by zapytać pracowników o rozmiary noszonych przez nich ubrań.

Komfort

Polecane jest używanie odzieży roboczej zwiększającej komfort pracowników, na przykład może być to odzież z odprowadzającej wilgoć tkaniny, zawierająca elementy poprawiające wentylację lub wyściełane obszary dla dodatkowej wygody.

Trwałość

Warto wybrać ubrania z wytrzymałych i trwałych materiałów, które na długi czas będą mogły służyć w pracy. Dodatkowym atutem jest posiadanie przez ubrania wzmocnień, takich jak wzmocnione kolana lub łokcie, podwójnych i potrójnych przeszyć, wytrzymałych zamków błyskawicznych.

Pory roku

Ubrania robocze sprzedawane są w różnych wersjach pod kątem ich stopnia termoizolacji, dlatego też należy również uwzględnić ją wtedy, gdy wybiera się ubrania na konkretne pory roku. Na zimę polecane są ocieplane kurtki robocze i spodnie, latem natomiast warto kupować te z oddychających materiałów.

Funkcjonalność

Dodatkowym atutem na różnych stanowiskach pracy będą ubrania robocze posiadające funkcje, które mogą być przydatne w celu łatwiejszego przenoszenia narzędzi, takie jak kieszenie, szlufki.

Marka

Warto wybrać renomowaną markę, która ma dobre doświadczenie w produkcji trwałej, wygodnej odzieży roboczej, na przykład jak mark-helper.com.

Logowanie

Warto wskazać, że odzież robocza jest również możliwa w personalizacji, czyli można umieścić na niej logo firmy albo też inne rodzaje haftów, nadruków na zamówienie. To powoduje, że tego typu ubrania charakteryzują się lepszą rozpoznawalnością, mogą promować firmę, a także dbać o jej pozytywny odbiór wśród klientów.

Redakcja nantech.pl