Opony letnie jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do użytkowania w trakcie okresu letniego, ale stosować je można także późną wiosną i wczesną jesienią. Ich przydatność i funkcjonalność jest w dużym stopniu uwarunkowana dodatnią temperaturą otoczenia, która powinna wynosić przynajmniej 7 stopni Celsjusza. Jak odróżnić opony letnie od zimowych? Czy opłaca się inwestować w sezonowe opony klasy premium? Czy wielosezonowe ogumienie to dobra alternatywa? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.
Jak mieszanka letniej opony 225/45r17 różni się od zimowego wariantu?
Producenci sezonowego ogumienia zawsze dostosowują rodzaj mieszanki gumowej do docelowych warunków pracy. Z tego właśnie powodu na letnich oponach nie da się jeździć zimą i vice versa. Mieszanka gumy w obydwu wariantach cechować się będzie rozbieżnym zakresem temperatur pracy, dzięki czemu w optymalnych warunkach będzie się ona wolniej ścierać. Letnie opony 225/45r17 są także odczuwalnie sztywniejsze od zimowych, które dzięki większej elastyczności lepiej radzą sobie podczas siarczystych mrozów. Wykorzystywane w procesie tworzenia materiały takie jak kauczuk, krzemionka, żywica czy sadza po przetworzeniu są niewidoczne dla ludzkiego oka.
Jak gołym okiem odróżnić sezonowe opony 185/60R14?
Rzeźba bieżnika zimowej opony 185/60R14 wyróżniać się będzie na tle letniej znacznie głębszymi rowkami oraz bardziej skomplikowanym wzorem. Niezawodnym sposobem na weryfikację docelowego przeznaczenia opony są także oznaczenia producentów, które zgodnie z obowiązującymi w UE od 2012 roku przepisami muszą znajdować się w widocznym miejscu.
Czy opłaca się kupować sezonowe opony klasy premium?
Najwyższa klasa opon to niezaprzeczalnie najlepszy sposób na zagwarantowanie bezpieczeństwa jazdy. Są one także znacznie bardziej żywotne od tańszych przedstawicieli klasy średniej i ekonomicznej, co w większości przypadków rekompensuje różnice w cenie. Zakup niskiej jakości opon zimowych jest jednym z najgłupszych sposobów na minimalizowanie kosztów związanych z eksploatacją pojazdu. Nawet jeśli są one potrzebne przez zaledwie dwa miesiące w ciągu całego roku, nie można zapominać, iż to właśnie w ciągu nich warunki na drodze są najmniej sprzyjające. Opony klasy premium są także doskonałym rozwiązaniem dla zawodowych kierowców, którzy z pewnością odczują różnice w przyczepności oraz ilości spalanego paliwa.
Dlaczego wielosezonowe opony są tak popularne?
Wielosezonowe ogumienie to doskonała alternatywa dla letnich i zimowych opon. Pomimo wyższej ceny i mniejszej żywotności są one niezwykle popularne, co związane jest przede wszystkim z możliwością optymalizacji kosztów wulkanizacji. Warto zwrócić też uwagę na kwestię magazynowania, która jest bardziej problematyczna w przypadku sezonowych opon. Są one także znacznie bardziej praktyczne w przypadku dłuższych i bardziej skomplikowanych podróży. Wiele osób wybiera je również do jazdy po mieście, ponieważ przy nieustannie zmieniających się warunkach pogodowych są one w stanie zapewnić wyższe bezpieczeństwo.