Czym jest przepustnica wydechu?

Z całą pewnością można stwierdzić, że przepustnica wydechu jest bardzo istotną częścią każdego pojazdu. Warto dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Czym jest przepustnica wydechu?

Przepustnica wydechu jest jednym z elementów samochodu. Jest wykorzystywana w celu kontrolowania głośności działania układu wydechowego w pojeździe. Urządzenie tego rodzaju montowane jest w samochodach zazwyczaj za katalizatorem, jeśli poszczególne modele są w niego wyposażone. Regulacja poziomu przepływu spalin realizowana jest dzięki wykorzystaniu specjalnej dźwigni, znajdującej się w kabinie kierowcy. W przypadku całkowitego zamknięcia przepustnicy wydechu możliwe jest zredukowanie głośności układu wydechowego nawet o dziesięć decybeli. Przepustnica wydechu to bardzo ważny element w każdym samochodzie, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe działanie. Dzięki przepustnicy możliwe jest również kontrolowanie mocy pojazdu, czyli zwiększanie oraz zmniejszanie prędkości.

Rodzaje przepustnic wydechu

Przepustnice wydechu dostępne są w sprzedaży w bardzo zróżnicowanych wariantach, a wybór poszczególnego rodzaju tego produktu związany jest przede wszystkim z posiadanym modelem samochodu. Wśród różnych rodzajów przepustnic można wymienić na przykład przepustnice wydechowe na pilota, których sterowanie odbywa się dzięki korzystaniu ze specjalnego pilota. Oprócz tego dostępne są w sprzedaży również przepustnice wydechu na przełącznik. Te model mogą być sterowane zarówno po kablu na silniczek, jak i na podciśnienie. Podczas wyboru odpowiedniej przepustnicy wydechu do swojego samochodu należy również zwrócić uwagę na markę tego rodzaju produktów. Wśród polecanych firm można wymienić na przykład RM Motors.

Jak rozpoznać awarię przepustnicy?

Przepustnica wydechu może w pewnych sytuacjach ulec awarii. Będzie to dość charakterystyczne zjawisko z typowymi objawami, dlatego trudno jest go nie rozpoznać. Przede wszystkim awaria przepustnicy wydechu może się wiązać z takimi objawami jak skoki obrotów samochodu na biegu jałowym. Oprócz tego może się również pojawić gaśnięcie silnika podczas postoju pojazdu na światłach, a także w trakcie jego hamowania. Jeśli przepustnica będzie dostarczała zbyt małą ilość powietrza do układu dolotowego to silnik samochodu może gasnąć w nieoczekiwanych momentach. W przypadku zaobserwowania wskazanych objawów warto skonsultować się z wyspecjalizowanym mechanikiem, który zleci odpowiednie działania mające na celu naprawę przepustnicy wydechu lub wymianę jej na nowy model o wysokich parametrach jakościowych.

Redakcja nantech.pl