Prowadzenie firmy transportowej wiąże się z wieloma przepisami, których należy przestrzegać, aby nie dostać kary lub zakazu prowadzenia działalności. Zarówno w Polsce, jak również na terenie innych krajów obowiązują przepisy drogowe, ograniczenia wynikające z czasu pracy kierowcy i zakazy dla ciężarówek, które należy uwzględnić podczas planowania trasy.
Zakazy dla ciężarówek
Na podstawie rozporządzenia Ministra Transportu na terenie Polski obowiązują ograniczenia i zakaz ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 12 ton. Ciężarówki nie mogą poruszać się po polskich drogach w dni wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 22.00. Jakie dokładnie są to dni? Jest to 1 stycznia, czyli Nowy Rok, pierwszy i drugi dzień świąt Wielkanocnych, 1 i 3 maja oraz pierwszy dzień Zielonych Świątek. Zakazy dla ciężarówek obowiązują także w Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada oraz w pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia. Oprócz tego te pojazdy mają zakaz poruszania się w dni poprzedzające wyżej wymienione dni od godziny 18.00 do 22.00. Wyjątek stanowi Wigilia i Sylwester. Wraz z nadejściem wakacji obowiązują także zakazy. Po rozpoczęciu okresu wakacyjnego od najbliższego piątku zaraz po zakończeniu roku szkolnego do niedzieli przed rozpoczęciem roku szkolnego samochody ciężarowe nie mogą poruszać się po polskich drogach w piątki od 18.00 do 22.00, w soboty od 8.00 do 14.00 i w niedziele od 8.00 do 22.00.
Które pojazdy nie są objęte zakazem dla ciężarówek?
Istnieje lista pojazdów, które wyłączone są z obowiązujących przepisów. Są to samochody, które należą do policji, służby celno-skarbowej, straży granicznej lub sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Także pogotowie techniczne oraz jednostki ochrony przeciwpożarowej są zwolnieni z zakazu. Także przepisy nie obowiązują aut, które biorą udział w usuwaniu awarii lub skutków klęsk żywiołowych, samochodów akcji humanitarnej, ratowniczej lub auta używane do przesyłek pocztowych, żywych zwierząt lub artykułów szybko psujących się. W odległości 50 kilometrów od miejsca, w którym przekroczona została granica kraju zakaz nie obowiązuje, jeśli samochód wjechał w godzinach nie obowiązywania zakazu. Także samochody, które wracają z zagranicy i kończą swoją trasę i mają siedzibę na terytorium Polski nie są objęte zakazem. Oczywiście wszystko musi być udokumentowane, aby nie było wątpliwości podczas kontroli. Nieprzestrzeganie zakazu wiąże się z nałożeniem mandatu nie tylko na kierowcę, ale także na właściciela firmy, który go zatrudnia.