Tutaj jesteś

Złomowanie samochodu krok po korku

21 grudnia 2021 Motoryzacja złomowanie samochodu


Decyzja o zezłomowaniu samochodu nigdy nie jest zaliczana do tych, które podejmuje się z łatwością. Gdy jednak mamy do czynienia z pojazdem naprawdę starym, powypadkowym albo nieużywanym i chcemy się go pozbyć, trudno wyobrazić sobie inną opcję. Jakie działania należy wówczas podjąć?

Po pierwsze – zbierz dokumenty

Złomowanie samochodu to zadanie, za które odpowiadają stacje demontażu pojazdu. Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy odwiedzić jedną z nich, aby ostatecznie pozbyć się problemu. Złomowanie jest możliwe jedynie wtedy, gdy dysponuje się kompletem niezbędnych w tym celu dokumentów. Najważniejszym jest dowód osobisty właściciela, nie ma jednak możliwości pozbycia się auta także wtedy, gdy nie przedstawi się umowy kupna-sprzedaży oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jeśli auto miało tak zwaną kartę pojazdu, również ona musi zostać przedstawiona pracownikowi stacji. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, gdy pojazd ma nie jednego, ale kilku właścicieli. W optymalnym scenariuszu na stacji demontażu pojazdów powinni pojawić się wszyscy. Jeśli jednak nie jest to możliwe, każdy ze współwłaścicieli musi przygotować odpowiednie upoważnienie z danymi z dowodu osobistego i z czytelnym podpisem.

Po drugie – znajdź dobrą stację demontażową

Może się wydawać, że sam wybór stacji demontażowej nie jest skomplikowanym zadaniem i powinien bazować na kryteriach ważnych dla jej klienta. Niestety, nie wolno zapominać o tym, że musi być to placówka działająca legalnie, a nie można tego powiedzieć o wszystkich firmach, które zajmują się złomowaniem aut. Legalne stacje odpowiedzialne za demontaż pojazdów mogą pochwalić się uprawnieniami nadawanymi przez wojewodę. Dlaczego ich znalezienie jest tak ważne? Okazuje się, że tylko taki podmiot jest w stanie wystawić nam dokumenty pozwalające na wyrejestrowanie pojazdu, a w dalszej kolejności – na zwrot niewykorzystanej polisy OC. Wcześniejszy kontakt ze stacją jest wskazany także dlatego, że pomaga w ustaleniu, jak powinno wyglądać samo przetransportowanie auta. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego nie wolno poruszać się po drogach.

Po trzecie – odbierz niezbędne dokumenty i wyrejestruj pojazd

Gdy złomowanie samochodu jest już zakończone, należy odebrać kilka dokumentów. Kluczowe znaczenie ma ten, który zaświadcza przyjęcie pojazdu do stacji demontażu. Nie mniej ważne jest jednak również unieważnienie dowodu rejestracyjnego, potwierdzenie, że doszło do unieważnienia tablic rejestracyjnych, a także unieważnienie karty pojazdu. Nietrudno się domyślić, że żaden z tych dokumentów nie jest po prostu pamiątką. Należy zgłosić się z nimi do przynależnego nam ze względu na nasz adres wydziału komunikacji po to, aby wyrejestrować samochód. Czasu na to nie ma zbyt dużo. Ustawa mówi w tym kontekście o 30 dniach od chwili oddania auta na złomowanie. Jeśli nie będziemy się przesadnie spieszyć, grozić nam może nawet 1000 PLN mandatu. Potwierdzenie, że auto zostało wyrejestrowane umożliwi odzyskanie polisy OC.

zbiorniki stalowe

Redakcja nantech.pl

Witamy na Nantech.pl – serwisie, który powstał z pasji do nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań w różnych sektorach gospodarki. Nasza redakcja to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?