Skrzyniopalety drewniane – rodzaje i zastosowanie. Gdzie je kupować?

Właściwie dobrane wyroby do przechowywania towarów mają szczególne znaczenie dla ich ochrony przed czynnikami zewnętrznymi i łatwego transportowania. Kiedy najczęściej stosowane są skrzyniopalety drewniane?

Czym są skrzyniopalety drewniane?

Skrzyniopaletami drewnianymi nazywa się rodzaj drewnianych skrzyni, które mają wymiary palet. Za pomocą skrzyniopalet z drewna można zabezpieczyć umieszczone wewnątrz produkty, a także zapewnić im odpowiednie warunki do przechowywania.

Do produkcji skrzyniopalet najczęściej stosuje się deski z drewna litego z drzew iglastych. Drewno jest suszone w specjalnych suszarniach, a następnie heblowane, aby nie uszkadzać umieszczanych w skrzyni produktów. Spotykane są także skrzyniopalety ze sklejki drewnianej, z płyt pilśniowych oraz z płyt OSB. Podstawy skrzyni mogą być wykonane z mocniejszego drewna bukowego, co przekłada się na jej większą trwałość.

Najczęściej skrzyniopalety drewniane mają wymiar europalet, których rozmiar podstawy to 1200 cm x 800 cm. Dzięki temu mogą być one łatwo przechowywane w magazynach i transportowane z użyciem wózków widłowych i samochodów dostawczych.

Skrzyniopalety drewniane – rodzaje

Do kategorii skrzyniopalet z drewna zaliczane są różne warianty produktów:
– Skrzyniopalety ażurowe – deski skrzyni umieszczone są w odległości od siebie, zapewniając cyrkulację powietrza, dlatego polecane są do tych towarów, które mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem wilgoci.
– Skrzyniopalety pełne – ich ściany są pełne, bez ażurowych prześwitów, dlatego nadają się one lepiej do towarów drobniejszych.

Skrzyniopaleta może być także wyposażona w dodatkowe elementy ułatwiające jej użytkowanie, na przykład w podstawę jezdną z kółkami albo w uchylne wieko.

Zastosowanie skrzyniopalet z drewna

Najczęściej skrzyniopalety drewniane wykorzystywane są w branży sadowniczej, rolniczej oraz spożywczej i przetwórczej do przechowywania, a także do transportowania warzyw i owoców. Sprawdzają się przykładowo do ziemniaków, cebuli, kapusty, jabłek, marchwi i innych produktów.

Ponadto skrzyniopalety z drewna mogą być zastosowane do wszelkiego rodzaju produktów wymagających wykorzystania wytrzymałych skrzyń transportowych.

Gdzie kupować skrzyniopalety drewniane?

Obecnie skrzyniopalety drewniane oferowane są przez wielu sprzedawców wyrobów do pakowania.

Skrzyniopalety z drewna można kupować bezpośrednio od producentów, którzy wykonują je także na indywidualne zamówienie. Ponadto można zamawiać je jako używane, w niższych cenach niż nowe, jednak istnieje ryzyko, że będą one w gorszym stanie technicznym i będą wymagać szybszej wymiany na kolejne.

Redakcja nantech.pl