Przegląd samochodu po terminie – co za to grozi?

Samochód ma prawie każdy dorosły. I każdy posiadacz samochodu wie, że raz do roku należy robić przegląd techniczny pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym jest miejsce na pieczątkę z datą, do kiedy taki przegląd jest ważny. Każdy kierowca musi o nim pamiętać i pilnować tego terminu.

Badanie techniczne pojazdu

Aby pojazd mógł poruszać się po drodze musi przejść raz w roku badanie techniczne. Są wyjątki od tej reguły. Nowe auta zakupione w salonie i zarejestrowane w Polsce przez pierwsze 3 lata nie mają obowiązku robienia przeglądu. Zasada ta nie dotyczy pojazdów nowych wyposażonych w instalację gazową. Takie samochody muszą przechodzić przegląd co 12 miesięcy. Jeśli ktoś posiada samochód zabytkowy, czyli uzyskał taki status, to wystarczy raz przeprowadzić przegląd przed rejestracją i potem już nie trzeba przechodzić badania technicznego.

Ceny badania technicznego

Każdy pojazd poruszający się po drogach musi przejść przegląd. Nie tylko samochody osobowe, ale także motorowery, motocykle, przyczepy rolnicze czy ciągniki. Ceny przeglądu różnią się w zależności od pojazdu. I tak w przypadku samochodu osobowego pobierana jest opłata 99 złotych. Jeśli auto posiada instalację gazową to koszt wzrasta do 162 złotych. Za przegląd motocykla i ciągnika należy zapłacić 63 złote, a motoroweru 51 złotych. Badanie techniczne przyczepy do 1,5 t kosztuje 41 złotych, samochodu ciężarowego do 16 ton D.M.C. 153 złote, a powyżej 16 ton 176 złotych. Przegląd autobusu przewożącego więcej niż 15 osób to koszt 199 złotych.

Przegląd samochodu po terminie

Osoby, które korzystają regularnie z jednej stacji diagnostycznej zazwyczaj są powiadamiani o zbliżającym się upływie ważności badania technicznego. Jest to praktykowane w wielu zakładach, dzięki czemu kierowca nie musi sam pilnować daty. W tym momencie ze strony stacji diagnostycznej nie ma żadnych reperkusji w związku z przeglądem samochodu po terminie. Aczkolwiek w planach są zmiany, które mają na celu podwyższenie opłaty za przegląd, który wykonywany byłby po terminie.

Jaka kara grozi za brak przeglądu technicznego?

Jeśli kierowca pojazdu zostanie zatrzymany przez policję bez ważnego przeglądu technicznego to zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu. Policjant podczas kontroli może także stwierdzić, że auto stwarza zagrożenie na drodze i może dodatkowo nałożyć mandat karny, którego wysokość może wynieść nawet 500 złotych, auto zostaje wówczas odholowane na koszt właściciela. W takim wypadku kierowca otrzymuje pokwitowanie, a dowód wysyłany jest do miejsca rejestracji wydziału komunikacji. Aby odzyskać dowód rejestracyjny, należy zrobić przegląd w ciągu 7 dni od dnia zatrzymania dokumentu, a następnie do 30 dni można odebrać dowód w wydziale komunikacji. Za zwrot dokumentów nie jest pobierana opłata. Większe problemy mogą spotkać kierowcę bez ważnego przeglądu, jeśli weźmie on udział w kolizji drogowej. W takim przypadku może zostać niewypłacone odszkodowanie z polisy bez względu na to, kto być sprawcą zdarzenia.

Redakcja nantech.pl