Praca w obszarze związanym z logistyką oraz spedycją to bez wątpienia jedna z tych ścieżek kariery, która może dać szybki rozwój i dobre zarobki. Jak rozwijać się w tej branży? Czy to kierunek, który ma sens? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób, które planują rozwój swojej kariery w branży transportowej.
Rozwój kariery w branży transportowej
Branża transportowa dynamicznie się rozwija. Przewozi się wszelkiego rodzaju towary i produkty, zarówno na terenie Polski, jak też w transporcie międzynarodowym. Wykorzystuje się do tego różne środki transportu. Osoby pracujące w branży transportowej mogą liczyć na rozwój zawodowy, dobre zarobki, możliwość realizowania ciekawych projektów. Firmy transportowe i logistyczne funkcjonują zarówno jako osobne przedsiębiorstwa, które skupiają się na tej konkretnej dziedzinie. Dodatkowo w każdej większej firmie z innych sektorów gospodarki również często funkcjonują wewnętrzne działy transportowe i logistyczne, w których można pracować.
Czym zajmuje się spedytor i logistyk
Osoby zajmujące się transportem to logistycy oraz spedytorzy. Czym różnią się od siebie te dwie profesje? Tak naprawdę formalnych różnic nie jest tak wiele, w zależności bowiem od miejsca zatrudnienia, często zadania zawodowe logistyka i spedytora się ze sobą przenikają. Warto dodać, że można kształcić się na tych kierunkach już na etapie szkoły średniej. Logistykę można natomiast studiować. Osoby pracujące w tych dziedzinach muszę postawić na znajomość języków obcych, szczególnie jeżeli pragną współpracować z firmami zagranicznymi. Bardzo ważna jest również umiejętność planowania, logicznego myślenia. Spedytorzy i logistycy planują trasy przejazdu, optymalizują koszty, często też po prostu nawiązują kontakty z kontrahentami, poszukują klientów, którzy byliby zainteresowani wykupieniem usług transportu. W zależności od wielkości firmy, można mieć ściśle sprecyzowane zadania lub też być człowiekiem od wszystkiego.
Asystent spedytora
Zanim rozpocznie się pracę jako samodzielne logistyk lub spedytor, często trzeba wdrożyć się w to, jak funkcjonuje firma, na stanowisku mniej odpowiedzialnym. W ten sposób można budować swoją ścieżką kariery. Asystent spedytora to jedno z takich stanowisk, które pozwala zdobyć doświadczenie w pracy w firmie transportowej. Spedytor zajmujący się usługami transportowymi często wyszukuje klientów chcących skorzystać z infrastruktury firmy. Asystent spedytora może wspierać spedytora w tych obszarach, aktywnie poszukując klientów.