Serwis klimatyzacji samochodowej – gdzie najlepiej się udać?

Właściciele samochodów wyposażonych w klimatyzację doskonale wiedzą, że raz na pół roku lub raz na rok trzeba udać się do serwisu klimatyzacji samochodowej, by wykonać szczegółowy przegląd. Warto o tym pamiętać, gdyż niesystematyczne czyszczenie klimatyzacji może mieć fatalne skutki zarówno dla samego mechanizmu, jak i dla zdrowia użytkowników takiej klimatyzacji. Co więc warto wiedzieć o serwisie klimatyzacji samochodowej? Jak to wygląda? Gdzie najlepiej się udać? Jakie jest koszt sprawdzenia klimatyzacji? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

Serwis klimatyzacji samochodowej – co to takiego?

Jak wspomniano powyżej, minimum raz na rok każdy użytkownik auta, w którym znajduje się klimatyzacja powinien udać się do dobrego serwisu samochodowego, gdzie wykona przegląd swojej klimatyzacji samochodowej. Fachowcy wówczas wymieniają filtry, czyszczą klimatyzację (cały jej układ), odgrzybiają ją, a także ozonują wnętrze samochodu. Klienci bardzo często proszą także o sprawdzenie poprawności działania klimatyzacji. Jest to niezwykle ważne, gdyż nieprawidłowe jej działanie może przyczynić się do tego, że całkowicie przestanie ona działać. Wówczas koszt wymiany całej klimatyzacji lub kompleksowa jej naprawa jest naprawdę duży.

Kiedy przeprowadza się taki kompleksowy serwis klimatyzacji samochodowej>

Zdecydowanie rzadziej przeprowadza się taki serwis w samochodach. Najczęściej klienci zgłaszają się na wymianę filtru, odgrzybianie i nabicie nowej klimatyzacji, zapominając o tym, że wiele czynników może mieć wpływ na to, iż nie działa ona u klienta w samochodzie prawidłowo. Serwis zajmuje też dużo więcej czasu. Trzeba bowiem przygotować się na oddanie samochodu do rąk fachowców przynajmniej na kilka godzin, co w okresie letnim dla wielu kierowców jest dość uciążliwe. Warto jednak raz w roku zadbać o to, by sprawdzić cały układ klimatyzacji w samochodzie i sprawdzić więcej mechanizmów jej działania, niż tylko filtr kabinowy.
Szczególnie na taki serwis z fachowcem powinny umówić się osoby, które zauważą, że ich klimatyzacja ma brzydki zapach lub po prostu zaczęła głośniej chodzić.

Dlaczego warto wykonać taki serwis?

W nowych, drogich autach znajdują się bardzo skomplikowane układy klimatyzacji, a co za tym idzie ewentualna ich naprawa jest niezwykle kosztowna. Dlatego też warto dokonać serwisu raz na jakiś czasu, którego koszt wynosi od około 200 do 400 zł, niż narażać się na większą naprawdę całego układu klimatyzacji, którego cena może wynieść nawet od 1000 do 1500 zł. I choć mechanicy rzadko nakłaniają klientów do wykonywania kompleksowego serwisu, ze względu na to, iż nie chcą zostać odebrani przez klientów, jaki ci, którzy naciągają ich na dodatkowe koszty, to jednak sami klienci powinni o tym pamiętać.Tym bardziej że w samochodzie spędza się na co dzień wiele godzin. Dla wielu osób jest on niezbędnym narzędziem do pracy, dlatego też powinien działać jak należy. Nieprawidłowo działająca klimatyzacja może mieć również szkodliwy wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów.

Redakcja nantech.pl