Zapewne wiele osób miało kiedyś styczność z grami komputerowymi. Wartość rynku gier komputerowych dynamicznie wzrosła w 2018 roku, osiągając kwotę blisko 130 miliardów dolarów, co stanowi poprawę o ponad 11 procent w stosunku do poprzedniego roku. W czasach obecnych wartość gier komputerowych jeszcze bardziej wzrosła.
Gry komputerowe
Gry komputerowe dostarczają ludziom rozrywki na całym świecie. Są popularne na całym globie, a w Azji E-Sport jest nawet popularniejszy od tradycyjnego sportu. Gry komputerowe nie są już jedynie towarem luksusowym, który projektowany jest dla kilku zapaleńców z konsolą Atari w salonie. Stały się one także nową rozrywką, która jest projektowana dla odbiorcy masowego. Podczas pandemii gry komputerowe jeszcze bardziej zyskały na popularności, ponieważ przebywanie w domu sprzyja graniu na komputerze.
Tworzenie gier komputerowych
Proces tworzenia gry różni się nieco od tworzenia aplikacji użytkowych i to w kilku ważnych aspektach. Patrząc na to z prostego punktu widzenia, gry i aplikacje mają swoją logikę, która opisana jest kodem, którego reprezentacja pojawia się na ekranach użytkowników. Gry mają w sobie także przekaz emocjonalny. Jest to często uczucie triumfu nad pokonanym przeciwnikiem bądź satysfakcja z rozwiązanej zagadki. Tworzenie gier komputerowych jest złożonym i trudnym procesem, który wymaga pracy wielu programistów. Najpopularniejsze gry tworzone są przez specjalne studia, które zajmują się produkcją gier komputerowych. Pracuje w nich szereg specjalistów, którzy dbają o to, by produkt był doskonały i trafiał w szerokie grono odbiorców.
Warto podkreślić, że gry komputerowe to dzieła łączące w sobie wiele różnych elementów estetycznych. Oprócz tych najbardziej oczywistych, tj. kod, ścieżka dźwiękowa lub szata graficzna, istnieją jeszcze projekty mechanik, poziomów czy animacje postaci. Kreowanie doświadczeń, które płyną w grach wymaga połączonej pracy rzeszy specjalistów. W zespołach spotkać można zarówno osoby o umyśle ścisłym, jak i humanistycznym. Bardzo dużo deweloperów rozpoczyna swą karierę w pojedynkę, starając się stworzyć wszelkie niezbędne elementy samemu. Jest to oczywiście wykonane i świat zna astronomiczne wręcz przypadki tytułów takich hitów jak “Stardew Valley”, które odniosły wielki sukces pomimo pracy w pojedynkę. Jednakże największe hity tworzone były przez większe zespoły. Na naszym rodzimym rynku warto wymienić studio CD Project RED, które opracowało światowi hit noszący tytuł „Wiedźmin 3”.