Ciśnienie w oponach – jakie jest prawidłowe i kiedy powinniśmy je sprawdzić?

Każdy właściciel samochodu powinien dbać o właściwe ciśnienie w oponach. Wtedy komfort jazdy jest większy, a opony dłużej nadają się do użytku. Co najważniejsze, jest to również kwestia bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów.

Ile wynosi prawidłowe ciśnienie w oponach? Jak i gdzie sprawdzić?

Generalnie rzecz biorąc, za prawidłowe ciśnienie uważa się wartość 2,2 bara. Jest ono bezpieczne dla większości samochodów, jednak żaden pojazd nie jest taki sam i w związku z tym musimy stosować się do zaleceń producenta. Prawidłową wartość można sprawdzić w instrukcji obsługi. Może również pojawić się na tabliczce znamionowej w ościeżnicy drzwi auta bądź na naklejce znajdującej się w samochodzie. Informacja o maksymalnym dopuszczanym ciśnieniu będzie się znajdować na oponach. Nie znajdziemy tam jednak optymalnej wartości dla naszego samochodu. Jak odczytać taką tabliczkę? Ciśnienie podawane jest w barach. Należy je odczytać, biorąc pod uwagę rozmiar opony oraz masy pojazdu (wraz z pasażerami i bagażem). Właściwe ciśnienie jest inne dla opon przednich i tylnych, co obrazują strzałki. Kolejną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest temperatura powietrza. Jeśli przewidziany jest znaczny jej spadek, to warto nieznacznie podnieść ciśnienie w oponach (o mniej więcej 0,2 bara).

Kiedy powinniśmy sprawdzić ciśnienie w oponach?

Prawidłowe ciśnienie w oponach jest ważne dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego musimy wiedzieć, w jakim momencie powinniśmy je sprawdzać. Do tego musimy użyć specjalnego urządzenia, czyli manometru. Najlepiej postawić na manometr elektryczny, ponieważ jest najdokładniejszy. Takie urządzenia są również często dostępne na stacjach benzynowych oraz oczywiście w serwisach samochodowych. Ciśnienie trzeba mierzyć regularnie. Niektórzy doradzają, by robić to podczas każdego postoju na stacji benzynowej, inni robią to raz w miesiącu. Koniecznie powinniśmy to zrobić, kiedy temperatura wzrasta lub spada o 10 stopni oraz przed długą trasą. Warto wspomnieć, że ciśnienie sprawdzamy tylko wtedy, gdy koła są zimne – unikajmy mierzenia zaraz po jeździe.

Co może się stać, jeśli nie dopilnujemy prawidłowego ciśnienia?

Bezpieczeństwo jazdy w dużej mierze zależy od ciśnienia opon. Jeśli go nie kontrolujemy, to zdecydowanie warto zacząć to robić, ponieważ niedbałość może mieć duże konsekwencje. Przy za niskim ciśnieniu, opona może zostać uszkodzona bądź mogą zwiększyć się opory toczenia, co oznacza, że samochód będzie zużywał więcej paliwa. Z kolei zbyt wysokie ciśnienie może skrócić żywotność bieżnika. Niestety to nie koniec problemów. Opona o nieprawidłowym ciśnieniu może wpłynąć na zmniejszenie precyzji kierowania, co szczególnie widoczne jest na zakrętach. Pogorszona zostaje również przyczepność samochodu do podłoża. Wszystkie z tych rzeczy mogą prowadzić nawet do wypadku, dlatego tak ważne jest, żeby ciśnienie w oponach było prawidłowe. Powinniśmy regularnie je kontrolować, żeby uniknąć utraty panowania nad pojazdem bądź innych przykrych wydarzeń.

Redakcja nantech.pl