Tutaj jesteś

Na czym polega praca programisty?

19 października 2021 Technologie praca programista


Programista jest osobą, która tworzy kody do programów komputerowych. Aby je stworzyć musi znać on języki komputerowe. Oczywiście programista może znać jeden i się w nim specjalizować lub kilka.

Jakie cechy posiada programista?

Programista tworzy strony internetowe, aplikacje i systemy. Nie można jednoznacznie określić zadań, które potrafi wykonać programista. Jest to zawód, w którym cały czas trzeba się rozwijać zgodnie z rozwojem technologicznym, który galopuje w szaleńczym tempie. Dlatego programiści cały czas się uczą i posiadają ogromną wiedzę, którą potrafią wykorzystać w praktyce. Dobry programista powinien być dokładny i systematyczny. Powinien umieć pracować samodzielnie, ale także w grupie. Musi to być jego pasja i powinien z chęcią nabywać nową wiedzę i udoskonalać swoje umiejętności.

Praca programista -kto może zostać programistą?

Bardzo często przyjmuje się, że programistą może zostać każdy, kto posiada dostateczną wiedzę i umiejętności. Nie ważne jest wykształcenie. I poniekąd jest to prawda. Jednak w wielu firmach wymagane jest wykształcenie i dyplom ukończonych studiów. Bo dobry programista zna się nie tylko na języku programowania, ale jest także świetny w przedmiotach matematycznych i z zakresu fizyki. Programista powinien znać także język angielski, gdyż język programowania jest językiem międzynarodowym. Znajomość angielskiego znacząco pomaga w zawodzie, a dodatkowo wpływa na większe zarobki, tak samo jak ukończone studia.

Ile może zarobić programista?

Powstało wiele lat temu dużo legend o tym, że osoby znające się na branży IT zarabiają bardzo duże pieniądze. Jeszcze kilkanaście lat temu tak było, gdyż wiedzą z zakresu informatyki i programowania zajmowało się niewiele osób. A wiadomo, że im mniejsza konkurencja, tym można ustalić wyższe ceny. W obecnych czasach niestety już się to zmieniło, aczkolwiek jest to praca dobrze płatna. Najlepsi specjaliści z branży programowania zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych. Zarobki naturalnie zależne są od wykształcenia, wiedzy i umiejętności oraz od stanowiska. Wyróżnia się starszego programistę, programistę i młodszego programistę i każdy z nich może liczyć na inne zarobki. Najmniej zarabia młodszy programista, który dopiero co zdobywa doświadczenie. Taka osoba może liczyć na zarobki w okolicach 4-5 tysięcy złotych brutto. Oczywiście można pracować także na własną rękę, wówczas zarobki uzależnione są od czasu pracy oraz umiejętności pozyskiwania klientów.

Czym różnią się od siebie stanowiska starszego i młodszego programisty?

Młodszy programista, jak sama nazwa wskazuje zaczyna swoją karierę w tym zawodzie. Oczywiście musi on znać przynajmniej podstawy jednego języka programowania. Zdobywa on doświadczenie pod okiem starszego programisty i podnosi swoje kwalifikacje. Starszy programista posiada szeroką wiedzę specjalistyczną z zakresu programowania, nadzoruje pracę współpracowników oraz tworzy trudne kody. Jest jeszcze stanowisko programisty, który wykonuje zlecone zadania powierzone przez przełożonego konsultując ją ze starszym programistą.

Kiedy warto zlecić obróbkę CNC

Redakcja nantech.pl

Witamy na Nantech.pl – serwisie, który powstał z pasji do nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań w różnych sektorach gospodarki. Nasza redakcja to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?