Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy jazda na motocyklu zdobywa coraz większą popularność. Przyczynia się do tego oczywiście wzrost cen paliwa, większe korki w miastach, a także znacznie większy koszt utrzymania samochodu. Jak się jednak okazuje, większa popularność motocykli nie idzie niestety w parze z tym, ile potencjalni motocykliści wiedzą w zakresie zdobywania prawa jazdy na nie. O czym zatem trzeba pamiętać, gdy chce się mieć prawo jazdy na motor?
Kto może zostać motocyklistą?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jak zdobyć prawo jazdy na motocykl, najpierw warto sobie zadać pytanie, kto takim motocyklistą może w ogóle zostać. Jakie trzeba spełnić wymagania, aby móc przystąpić do egzaminu?
Podstawową sprawą, o której trzeba wiedzieć, to którą kategorie prawa jazdy chce się w ogóle zdobyć. Najniższa jest kategoria AM, która zastąpiła niedawno kategorię motorowerową. Żeby zdobyć takie uprawnienia trzeba mieć ukończone 14 lat.
Kolejnym stopniem prawa jazdy na motor jest kategoria A1, czyli ta na motocykle o pojemności do 125 ccm. Żeby ją mieć trzeba ukończyć 16 lat. Kategoria A2 zarezerwowana jest dla tych osób, które mają ukończone 18 lat i uprawnienia do prowadzenia motocykla o mocy nie większej niż 35 kW. Ostatnią kategorią jest A, która uprawnia do jeżdżenie wszystkim motocyklami. Żeby ją otrzymać trzeba mieć najpierw przez 2 lata kategorie niższa, czyli A2, albo ukończone 24 lata.
Jak wygląda kurs na motocykl?
Jeśli spełnia się wymogi konieczne do ubiegania się o konkretną kategorię prawa jazdy, kolejnym krokiem, który trzeba wykonać, jest zapisanie się na kurs. Kurs ma na celu przygotowanie kandydata pod kątem merytorycznym, czyli w zakresie obsługi motocykla oraz co najważniejsze znajomości przepisów, lecz również ma nauczyć poruszania się motocyklem w ruchu drogowym.
Cały kurs jazdy motocyklem składa się z 50 godzin zajęć. 30 godzin przypada na naukę teorii, natomiast 20 godzin to praktyka, czyli prowadzenie motocykl na placu oraz na drogach publicznych. Gdy zaliczy się wszystkie godziny, następnie należy zaliczyć wewnętrzny egzamin teoretyczny oraz praktyczny, co dopuszczać będzie kandydata na egzamin państwowy.
Jak wygląda egzamin na motocykl?
Jeśli ma się cały kurs jazdy za sobą, można następnie przejść do najważniejszego zadania, czyli zapisania się i zaliczenia państwowego egzaminu na prawo jazdy. Jak to wszystko wygląda w szczegółach?
Egzamin przeprowadzany jest w ośrodku ruchu drogowego. Rozpoczyna się częścią teoretyczną, która polega na odpowiadaniu na pytania. Czas testu wynosi 25 minut i w tym czasie trzeba udzielić odpowiedzi na 32 pytania.
Jeśli zaliczy się część teoretyczną, tego samego dnia można przejść na część praktyczną. Polega ona na wykazaniu się wiedzą z zakresu technicznego przygotowania maszyny do jazdy, a także wykonaniu kilku zadań na placu manewrowym. Najczęściej jest to szybki i wolny slalom, a także hamowanie awaryjne i omijanie przeszkód. Na koniec pozostaje już tylko najważniejsza część, czyli egzamin w ruch drogowym, który trwa 30 minut.