Programista jest osobą, która tworzy kody do programów komputerowych. Aby je stworzyć musi znać on języki komputerowe. Oczywiście programista może znać jeden i się w nim specjalizować lub kilka.
Jakie cechy posiada programista?
Programista tworzy strony internetowe, aplikacje i systemy. Nie można jednoznacznie określić zadań, które potrafi wykonać programista. Jest to zawód, w którym cały czas trzeba się rozwijać zgodnie z rozwojem technologicznym, który galopuje w szaleńczym tempie. Dlatego programiści cały czas się uczą i posiadają ogromną wiedzę, którą potrafią wykorzystać w praktyce. Dobry programista powinien być dokładny i systematyczny. Powinien umieć pracować samodzielnie, ale także w grupie. Musi to być jego pasja i powinien z chęcią nabywać nową wiedzę i udoskonalać swoje umiejętności.
Praca programista -kto może zostać programistą?
Bardzo często przyjmuje się, że programistą może zostać każdy, kto posiada dostateczną wiedzę i umiejętności. Nie ważne jest wykształcenie. I poniekąd jest to prawda. Jednak w wielu firmach wymagane jest wykształcenie i dyplom ukończonych studiów. Bo dobry programista zna się nie tylko na języku programowania, ale jest także świetny w przedmiotach matematycznych i z zakresu fizyki. Programista powinien znać także język angielski, gdyż język programowania jest językiem międzynarodowym. Znajomość angielskiego znacząco pomaga w zawodzie, a dodatkowo wpływa na większe zarobki, tak samo jak ukończone studia.
Ile może zarobić programista?
Powstało wiele lat temu dużo legend o tym, że osoby znające się na branży IT zarabiają bardzo duże pieniądze. Jeszcze kilkanaście lat temu tak było, gdyż wiedzą z zakresu informatyki i programowania zajmowało się niewiele osób. A wiadomo, że im mniejsza konkurencja, tym można ustalić wyższe ceny. W obecnych czasach niestety już się to zmieniło, aczkolwiek jest to praca dobrze płatna. Najlepsi specjaliści z branży programowania zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych. Zarobki naturalnie zależne są od wykształcenia, wiedzy i umiejętności oraz od stanowiska. Wyróżnia się starszego programistę, programistę i młodszego programistę i każdy z nich może liczyć na inne zarobki. Najmniej zarabia młodszy programista, który dopiero co zdobywa doświadczenie. Taka osoba może liczyć na zarobki w okolicach 4-5 tysięcy złotych brutto. Oczywiście można pracować także na własną rękę, wówczas zarobki uzależnione są od czasu pracy oraz umiejętności pozyskiwania klientów.
Czym różnią się od siebie stanowiska starszego i młodszego programisty?
Młodszy programista, jak sama nazwa wskazuje zaczyna swoją karierę w tym zawodzie. Oczywiście musi on znać przynajmniej podstawy jednego języka programowania. Zdobywa on doświadczenie pod okiem starszego programisty i podnosi swoje kwalifikacje. Starszy programista posiada szeroką wiedzę specjalistyczną z zakresu programowania, nadzoruje pracę współpracowników oraz tworzy trudne kody. Jest jeszcze stanowisko programisty, który wykonuje zlecone zadania powierzone przez przełożonego konsultując ją ze starszym programistą.