Maszynista jest osobą, która posiada odpowiednie umiejętności, kompetencje oraz uprawnienia do prowadzenia pociągów, w tym także lokomotywy, pociągów budowlanych, kolejowych specjalnych pojazdów.
Kto może zostać maszynistą?
Aby zostać maszynistą nie trzeba posiadać kierunkowego wykształcenia. Oczywiście skończenie technicznej szkoły może znacznie pomóc w zrozumieniu tego, jak zbudowany jest pojazd. Jednak są osoby, które taką wiedzę szybko potrafią posiąść, gdyż jest to ich pasja. W większości przypadków, aby zostać maszynistą wystarczy mieć wykształcenie średnie, czasami nawet zdarza się, że osoby z wykształceniem zawodowym dostają pracę. Warunkiem koniecznym jest to, że osoba nie może być karana. Jest to praca, która wymaga dyspozycyjności, ale za to jest bardzo ciekawa. Wszystkie osoby, które lubią podróżować świetnie sprawdzą się w tej roli.
Jak zostać maszynistą?
Przede wszystkim aby zostać maszynistą, należy przejść badania lekarskie. Maszynista nie może być osobą chorą. Szczegółowo badany jest wzrok i słuch, ale także refleks, zdolność koncentracji i podzielność uwagi. Przeprowadzane są także badania diagnostyczne w kierunku chorób serca oraz cukrzycy. Oprócz badań lekarskich należy przejść także testy psychologiczne. Zawód maszynisty jest odpowiedzialnym zawodem, dlatego osoba ubiegająca się o to stanowisko pracy, musi być osobą zrównoważoną i przetestowaną wielotorowo pod względem różnych zaburzeń. Po badaniach lekarskich i teście psychologicznym nadchodzi czas na zrobienie licencji na maszynistę.
Praca maszynista – licencja na maszynistę i szkolenie praktyczne
Aby zdobyć licencję należy odbyć kurs, który trwa 2 miesiące. Na kursie zdobywa się wiedzę z zakresu przepisów ruchu kolejowego, zasad BHP na kolei oraz budowy pojazdów trakcyjnych i poznaje się sygnalizację. Po odbyciu kursu należy zdać egzamin. Zdany egzamin uprawnia do szkolenia praktycznego, które trwa 16 miesięcy. Podczas tego okresu odbywają się zajęcia teoretyczne, jazda na symulatorze, zajęcia w warsztacie. Jest to okres, który kończy się egzaminem. Jeśli zostanie on zdany pozytywnie, to można rozpocząć pracę. Okres przysposobienia do pracy jest okresem płatnym, dlatego nie trzeba się martwić o finanse w tym okresie. Z jednej strony trzeba spełnić kilka warunków, aby zostać maszynistą. Ale z drugiej strony jest to praca bardzo odpowiedzialna. Dlatego maszynistą mogą zostać tylko osoby, które spełniają powyższe warunki. Przechodząc szereg badań, testów i szkoleń maszynista jest przygotowany w 100% do pracy.