Formowanie rotacyjne produktów z plastiku – co to jest i jak działa?

Produkcja wyrobów plastikowych może być prowadzona różnymi technikami. Wśród nich znajduje się nie tylko wtryskiwanie, ale również formowanie rotacyjne. Na czym polega rotoformowanie i kiedy jest ono używane?

Rotoformowanie – co to jest?

Formowanie rotacyjne, znane również jako rotoformowanie, to proces produkcyjny stosowany do wytwarzania pustych wewnątrz wyrobów z tworzyw sztucznych. 

Polega na podgrzaniu proszku lub granulatu z tworzywa sztucznego w formie, która obraca się w dwóch prostopadłych osiach. Gdy forma się obraca, tworzywo sztuczne jest równomiernie rozprowadzane w formie, tworząc produkt o stałej grubości ścianek. 

Ten proces jest powszechnie stosowany do produkcji dużych, pustych w środku przedmiotów, takich jak zbiorniki, wyposażenie placów zabaw i kajaki.

Na czym polega proces formowania rotacyjnego?

Formowanie rotacyjne odbywa się w kilku krokach:

Umieszczenie tworzywa sztucznego w formie

Tworzywo sztuczne, zwykle w postaci proszku lub granulatu, jest ładowane do formy, która ma być użyta do produkcji wyrobu.

Zamknięcie formy

Forma jest zamykana i dokładnie zaciskana, aby tworzywo sztuczne w środku nie wydostało się na zewnątrz podczas procesu produkcji.

Ogrzewanie formy

Forma jest następnie umieszczana w piecu, w którym jest podgrzewana do temperatury odpowiedniej dla zastosowanego tworzywa sztucznego.

Obracanie formy

Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury forma jest obracana w dwóch prostopadłych osiach za pomocą specjalnych urządzeń do formowania rotacyjnego, na przykład od firmy roto4mat.pl. Powoduje to równomierne pokrycie wnętrza formy stopionym tworzywem sztucznym.

Chłodzenie formy

Po zakończeniu procesu obracania formy przez wskazany czas pozostawia się ją do ostygnięcia.

Otwieranie formy

Po ostygnięciu formy otwiera się ją i wyjmuje gotowy produkt.

Wykańczanie

Produkt końcowy może również przejść różne procesy wykańczania, aby uzyskać ostateczne wykończenie.

Jakie produkty można wykonać techniką formowania rotacyjnego?

Formowanie rotacyjne jest powszechnie stosowane do produkcji szerokiej gamy wyrobów z tworzyw sztucznych. Najczęściej ta właśnie metoda wykorzystywana jest do produkcji poniższych typów produktów:

  • Zbiorniki – formowanie rotacyjne jest często wykorzystywane do produkcji dużych zbiorników przemysłowych do przechowywania płynów i chemikaliów.
  • Wyposażenie placów zabaw – wiele zjeżdżalni, huśtawek i innego wyposażenia placów zabaw jest wytwarzanych przy użyciu formowania rotacyjnego.
  • Kajaki i łódki plastikowe – są często wytwarzane przy użyciu formowania rotacyjnego ze względu na możliwość zastosowania tej techniki do wytwarzania pustych, lekkich produktów.
  • Meble ogrodowe – takie jak krzesła i stoły tarasowe, są często wytwarzane przy użyciu formowania rotacyjnego. Za jej pomocą można wykonać trwałe, odporne na warunki atmosferyczne produkty, które świetnie nadają się do ogrodu i na taras.
  • Części samochodowe – formowanie rotacyjne służy do produkcji części, takich jak zbiorniki paliwa oraz innych komponentów używanych w pojazdach.
  • Wyroby morskie – formowanie rotacyjne jest wykorzystywane do wytwarzania produktów używanych na wodach, takich jak boje, pływaki dokowe i wybrane jednostki pływające.
  • Inne rodzaje produktów – formowanie rotacyjne jest wykorzystywane do wytwarzania także innych produktów, takich jak obudowy urządzeń czy przenośne toalety.

Produkcją wyrobów techniką formowania rotacyjnego zajmuje się obecnie w Polsce wiele firm. Można również zdecydować się na zamówienie maszyn na własny użytek, na przykład w formie roto4mat.pl.

Redakcja nantech.pl