Strona główna Transport

Tutaj jesteś

Transport łańcuch dostaw

Czym jest łańcuch dostaw?

Data publikacji: 2021-10-15 Data aktualizacji: 2021-11-25

Łańcuch dostaw, z angielskiego chain supply, to bardzo często wykorzystywany termin w mediach, artykułach, opracowaniach naukowych oraz po prostu w mowie potocznej, kiedy rozmawia się na przykład o pracy. Czym zatem jest łańcuch dostaw? Jak rozumieć to określenie? Poniżej garść inspirujących informacji, które pozwolą uzupełnić wiedzę z branży transportowej i produkcyjnej.

Łańcuch dostaw

Dość często mówi się o łańcuchu dostaw. Czym zatem jest to sformułowanie i czego dotyczy? Łańcuch dostaw to nic innego jak wyszczególnione po kolei firmy i organizacje, które wspólnie ze sobą współpracują, aby powstał gotowy produkt lub by została sfinalizowana jakaś usługa. O łańcuchu dostaw mówi się tak naprawdę w każdym możliwym aspekcie. Analizuje się na przykład produkcję ubrań, zabawek, produktów spożywczych, mówiąc również o łańcuchu dostaw. Ważne, aby jego poszczególne ogniwa były dobrze znane i rozpoznawane, bo na przykład w ten sposób można dbać o to, by produkcja była bezpieczna dla środowiska i dobra dla ludzi. Coraz więcej ogromnych korporacji o międzynarodowym zasięgu chwali się tym, że mają transparentny łańcuch dostaw, a zatem zwracają uwagę na każdego producenta, od którego kupują poszczególne surowce czy też produkty.

Praca w łańcuchu dostaw

Firma albo jakaś organizacja sama może być ważnym elementem w łańcuchu dostaw dla większego producenta. Przykładowo może zajmować się produkowaniem jakiegoś istotnego podzespołu, z którego korzystają więksi producenci, funkcjonujący pod znaną marką. W łańcuchu dostaw może być naprawdę wiele ogniw. Co ważne, często firmy zlokalizowane są wręcz w różnych częściach świata. Im dłuższy i bardziej rozbudowany łańcuch dostaw, tym niestety często mówi się, że proces produkcji jest zagmatwany, mniej ekologiczny i dobry dla planety ziemi. Dlaczego? Między innymi ze względu na to, że poszczególne elementy muszą być transportowane z różnych części świata, co zwiększa ślad węglowy.

Optymalny łańcuch dostaw

Optymalny łańcuch dostaw to taki, w którym konkretne produkty czy części składowe nie muszą być transportowane z odległych części świata. W takim łańcuchu ogniw jest mniej, a każdy poszczególny producent działa transparentnie, uczciwie, oferując na przykład dobre wynagrodzenie i dbając o środowisko naturalne. To właśnie w takim kontekście bardzo często mówi się o łańcuchu dostaw. Niestety wciąż wiele jest do zrobienia, a najwięksi producenci elektroniki, odzieży czy produktów spożywczych muszą sporo poprawić w tym, jak powstają ich finalne produkty.

Redakcja nantech.pl

Nasz zespół redakcyjny z pasją zgłębia świat pracy, biznesu, technologii, motoryzacji i transportu. Chcemy dzielić się naszą wiedzą z czytelnikami, przekazując nawet najbardziej złożone tematy w przystępny sposób. Stawiamy na jasność, rzetelność i praktyczne porady dla każdego!

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?