Farby dwuskładnikowe (zwane również farbami 2K) są farbami, w których reakcja chemiczna, która następuje poprzez połączenie się utwardzacza (katalizatora) z bazą, powoduje utwardzenie farby.
Utwardzacze farb 2K
Utwardzacze do farb dwuskładnikowych są zazwyczaj poliizocyjanianami, które łączą się z farbą bazową, tworząc bardzo trwałe powłoki. Farby dwuskładnikowe charakteryzują się bardzo wysokim poziomem odporności na korozję. Składają się z lakieru bazowego i utwardzacza. Te dwa składniki muszą być energicznie wymieszane w odpowiednich proporcjach, do momentu całkowitego połączenia, a następnie szybko nałożone. Zawartość części stałych (ang. high solid paints) w lakierach dwuskładnikowych może być bardzo wysoka (tzw. lakiery o wysokiej zawartości części stałych).
Budowa systemów dwukomponentowych
Najprostsze systemy dwukomponentowe składają się najczęściej z trzech pomp – jedna do bazy, druga do utwardzacza, a trzecia wykorzystywana jest do dedykowanego rozpuszczalnika do przepłukiwania układu. Instalacje te mogą zawierać zarówno pompy membranowe, jak i tłokowe – jest to zależne od lepkości cieczy. Oba składniki (baza i utwardzacz) łączą się w bloku wtryskowym w zadanej na sterowniku proporcji. Za blokiem wtryskowym, mieszane substancje trafiają do miksera statycznego. Mieszalnik statyczny zapewnia jednorodne wymieszanie utwardzacza z lakierem bazowym. Wymieszany materiał jest podawany przez wąż do pistoletu natryskowego (ręcznego, natryskowego lub kilku z nich) i rozpylany na dyszy.
Konserwacja systemów 2K
Systemy 2K te nadają się do procesów natryskiwania Airspray (niezależnie od technologii HVLP lub LVLP, czy konwencjonalne), Airmix, Aircoat lub Airless (wysokociśnieniowe). Do płukania bloku wtryskowego, mieszalnika, węża materiałowego, pistoletu i dyszy, podczas przerw w pracy konieczna jest jedna pompa czyszcząca na system lakierniczy. Farby dwuskładnikowe nie twardnieją, jeśli nie są wymieszane i dlatego mogą pozostać wewnątrz pomp i systemów ssących. Należy jednak zwrócić uwagę, aby w szczególności utwardzacz nie krystalizował, ponieważ prowadzi to z reguły do nieodwracalnych uszkodzeń części instalacji transportujących materiał. Zalecamy przechowywanie utwardzacza w hermetycznym zbiorniku (najlepiej zawierającym osuszacz wilgoci).
Mechaniczne i elektroniczne systemy 2K
Systemy 2K można podzielić na mechaniczne i elektroniczne systemy mieszania. W systemach mechanicznych dwie pompy podają jednostajnie składniki do mieszania. Nie ma możliwości zmiany stosunku mieszania bazy z utwardzaczem. W momencie zakupu należy zdecydować o stosunku podawanych substancji (np. 3:1, 5:1). Z kolei w systemach elektronicznych można zadawać wymagany stosunek bazy do utwardzacza, zmieniać różne farby między sobą w ramach jednego systemu, a także kontrolować niezależnie przepływy bazy i utwardzacza. Możliwe jest mierzenie żywotności mieszanki. Dostępne są systemy elektroniczne z automatycznym przepłukiwaniem układu, aby nie dopuścić do utwardzenia mediów.
Szybkie i efektywne uzyskanie pożądanego rezultatu lakierniczego
Ręczne przygotowanie lakierów bezbarwnych 2K jest częścią codziennej pracy w wielu lakierniach. Nawet jeśli dla doświadczonego fachowca odmierzanie, ważenie i mieszanie składników to rutynowe czynności, to i tak zabierają one czas podczas właściwego procesu lakierowania. A jeśli popełni się błąd podczas przygotowywania lakieru bezbarwnego, może to mieć wpływ na wynik. W najgorszym wypadku może to spowodować straty finansowe.
Jeśli nadal zastanawiasz się, jak skrócić czas lakierowania, skontaktuj się z DASTEK solutions, by dobrać odpowiedni system 2K.
Kluczowe zalety systemów dwukomponentowych
- Więcej swobody: mniej wysiłku przy przygotowaniu substancji, brak skomplikowanych obliczeń, czy odważania konkretnej ilości.
- Niezawodność: zawsze uzyskuje się idealny stosunek mieszanki lakieru bezbarwnego (bazy) i utwardzacza.
- Czystość: obudowa chroni podstawowe składniki przed kurzem i brudem.
- Szybkość: lakier jest gotowy do użycia po naciśnięciu jednego przycisku – bez przerywania pracy.
Skontaktuj się ze specjalistami DASTEK solutions, by wybrać właściwy system dwukomponentowy do Twojego zastosowania.