Jak działa wyszukiwarka obrazem w przeglądarce Google?

Wyszukiwarka grafiki Google cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród użytkowników, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Przydać może się nie tylko wyszukiwanie obrazu po wpisaniu konkretnej frazy, ale również wyszukiwanie samym obrazem.

Jakie zastosowanie?

Na pierwszy rzut oka wyszukiwarka obrazem wydaje się niepotrzebną funkcjonalnością. Jak się jednak okazuje szukanie zdjęcia, które już posiadamy może mieć sens. Dzięki specjalnej funkcji można odnajdywać grafiki w różnorodnych formatach (GIF, JPG, TIFF, czy PNG). Wyszukiwanie obrazu bez użycia słów jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą znaleźć dane zdjęcie w nieco innym kadrze albo w innej rozdzielczości. Wyszukiwarka obrazem wykorzystywana jest także przez tych użytkowników, którzy chcą upewnić się, czy ich pliki graficzne nie są wykorzystywane przez osoby trzecie.

Jak to działa?

Wyszukiwanie obrazu jest bardzo proste zwłaszcza dla użytkowników, którzy na co dzień korzystają z przeglądarki internetowej Google Chrome. Po kliknięciu w wybrany obraz prawym przyciskiem myszki można wybrać opcję „szukaj obrazu w Google”. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Wyniki wyszukiwania od razu pojawiają się w nowym oknie identycznie, jak w przypadku wyszukiwania obrazu po wpisaniu konkretnej frazy. Drugim rozwiązanie polega na przeciągnięciu wybranego obrazu do specjalnego pola Google Grafika. Opisywana metoda to nic innego jak „drag and drop”. Istnieje również możliwość wklejenia linku, który odsyła do wybranej grafiki. Wyszukiwarka Google sama lokalizuje obraz, a następnie proponuje najbardziej odpowiednie wyniki.

Wyszukiwarka obrazem na smartfonie

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa wyszukiwanie obrazem na telefonie. Z tej funkcjonalności skorzystać mogą jedynie osoby, które mają telefon z systemem operacyjnym iOS i przeglądarką mobilną Chrome. Po znalezienie danego zdjęcia wystarczy kliknąć na nie i krótko przytrzymać, dzięki czemu będzie można skorzystać z opcji „wyszukaj ten obraz w Google”. W nowszych telefonach z systemem Android również można skorzystać z opisanej operacji. Warto wspomnieć także o tym, że Google przetrzymuje poszukiwane zdjęcia przez 7 dni. Po tym czasie wszystkie obrazy są automatycznie kasowane. Obrazy odgrywają coraz większą rolę w pozycjonowaniu, dlatego też tym bardziej warto zadbać o to, aby stały one na odpowiednim poziomie. Pod względem SEO należy odchudzić zdjęcia, dzięki czemu strona szybciej będzie się ładować.

Redakcja nantech.pl