Branża związana z transportem i logistyką to jedna z tych, w której warto się rozwijać, poszukując pracy na dłużej. Dlaczego? Ponieważ to dziedzina rozwojowa, która raczej nigdy nie przestanie funkcjonować. Będzie wręcz na odwrót. Ze względu na to, jak mocno powiązane są ze sobą gospodarki różnych państw, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie świata bez transportu, przewożenia, które jest podstawą importu oraz eksportu towarów.
Jak zostać logistykiem?
Kilka lat temu bardzo popularny stał się zawód logistyka. To wszystko związane jest właśnie z rozwojem branży transportowej. Aby rozpocząć karierę w tym obszarze można pójść do szkoły średniej. Na terenie całego kraju funkcjonują bowiem szkoły typu technikum logistyczne, w którym można zdobyć pierwsze szlify w zawodzie, a także podstawowe kwalifikacje zawodowe. Kolejne etapy budowania kariery to możliwość uczenia się w szkołach policealnych, a zatem w studium. To szkoła dwuletnia, która też przygotowuje do zawodu logistyka. Wreszcie wisienką na torcie są studia logistyczne. Oferują je zarówno uniwersytety, jak też uczelnie techniczne, a zatem politechniki.
Kompetencje niezbędne logistykowi
Jakie kompetencje i umiejętności powinien posiadać logistyk? To osoba, która będzie zajmowała się między innymi planowaniem przewozu różnych towarów i produktów. Potrzebne jest zatem analityczne myślenie, umiejętność przewidywania, planowania, a także optymalizowania kosztów. Jeżeli dodatkowo logistyk zajmuje się w firmie pozyskiwaniem klientów, niezbędne będą umiejętności negocjacyjne. Logistycy i spedytorzy, którzy wspólnie pracują w branży transportowej, często muszą również podejmować bardzo szybkie decyzję, charakteryzować się ogromnym refleksem i szybkością funkcjonowania. W ten sposób pozyskuje się bowiem klientów na przykład na otwartych giełdach, gdzie oferty pojawiają się i znikają często w ciągu dosłownie kilkudziesięciu sekund.
Firmy logistyczne
Czym zajmują się natomiast same firmy logistyczne? Organizowaniem i planowaniem transportu. Jednocześnie wcale nie muszą posiadać własnego zaplecza w postaci floty samochodów, samolotów czy statków. Mogą współpracować z firmami spedycyjnymi, które posiadają właśnie takie zaplecze. Firmy logistyczne mogą zajmować się samym planowaniem, a także pozyskiwaniem klientów, a następnie przekazywać zlecenia firmom spedytorskim. Wreszcie firmy logistyczne mogą współpracować z konkretnymi dużymi producentami, na przykład z siecią sklepów oferujących produkty spożywcze, meble, produkty elektroniczny czy ubrania.