Kiedy warto zlecić obróbkę CNC?

Ludzie obrabiają przedmioty od prehistorycznych. Obecnie ten proces jest zaawansowany technologicznie, wydajny i bezpieczny. Największym przełomem ostatnich dekad w obróbce skrawaniem było wprowadzenie maszyn numerycznych, czyli urządzeń sterowanych komputerowo. Z obróbki CNC korzysta wiele branż – motoryzacja, lotnictwo czy przemysł ciężki. Przedmioty obrabiane w ten sposób wiele osób wykorzystuje każdego dnia.

Obróbka CNC – na czym polega?

Proces obróbki skrawaniem na maszynach numerycznych łączy w sobie zalety skrawania i pracy komputera. Wykorzystuje się różne rodzaje maszyn – głównie tokarki i frezarki. Pozwalają one na obróbkę przedmiotów płaskich i owalnych. Rozbudowane centra tokarskie mogą łączyć w sobie zalety obu urządzeń. Podczas obróbki narzędzie skrawające – specjalna płytka lub frez – zbiera wierzchnią warstwę materiału, kształtując element w pożądany sposób. Z obróbką CNC można zapoznać się na stronie https://www.anwod.com.pl/uslugi.

Proces obróbki na maszynach numerycznych można wykorzystywać podczas pracy z metalem, drewnem czy tworzywami sztucznymi. Wystarczy dobrać odpowiednie narzędzia i prawidłowo skonfigurować maszynę. Operator ustawia parametry pracy maszyny z poziomu oprogramowania komputerowego. Podczas pracy nie wykonuje żadnych czynności poza sprawdzaniem jakości wyrobów.

Jakie są zalety obróbki CNC?

Na rynku firm, które zajmują się obróbką skrawaniem, maszyny CNC wyparły swoje manualne odpowiedniki. Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Urządzenia numeryczne cechują się o wiele wyższą wydajnością i powtarzalnością. Nawet w przypadku produktów wykonywanych w bardzo licznych seriach, jeśli operator zadba o prawidłowe ustawienie narzędzi, wszystkie przedmioty będą wyglądały dokładnie tak samo. Margines błędu jest minimalny, co pozwala tworzyć powtarzalne przedmioty, takie jak części do maszyn.

Obrabiarki numeryczne zapewniają także o wiele szybszą pracę. Dotyczy to zarówno wykonywania prototypów, jak i serii idących w tysiące sztuk. Wszystko to za sprawą sterowania komputerowego. Obrabiarka jest wyposażona w specjalne silniki sterujące osiami oraz czujniki monitorujące na bieżąco położenie narzędzi i postęp prac. Sprawia to, że maszyna wykonuje dokładnie takie ruchy, jakie zostały jej zaprogramowane.

Programowanie maszyny numerycznej to kolejna ważna kwestia – operator może wprowadzić specjalny kod lub rysunek wektorowy. W drugim przypadku maszyna sama przeliczy zadanie na odpowiednie komendy. Pozwala to szybko przekształcać rysunki i plany w gotowe projekty i wyroby. Obsługa maszyn numerycznych nie jest szczególnie skomplikowana i może sobie z nią poradzić każdy, kto przejdzie odpowiednie szkolenie.

Gdzie wykorzystuje się obróbkę CNC?

Zastosowanie dla obrabiarek numerycznych jest bardzo szerokie. Z tej technologii korzysta przede wszystkim przemysł metalurgiczny. Skrawanie metalu to jedna z podstawowych form jego obróbki. Można w ten sposób obrabiać zarówno twarde, jak i miękkie stopy metali. Maszyny mogą być duże i służyć do wykonywania wielkogabarytowych obiektów, ale też precyzyjne. W ten sposób powstają na przykład komponenty elektroniczne. Produkcja części to jednak nie wszystko, ponieważ obrabiarki mogą pracować nie tylko z metalem.

Z maszyn numerycznych korzysta się także w przemyśle meblarskim. Tokarki i frezarki znacznie przyspieszają proces produkcji mebli, pozwalając na wykonywanie dokładnie takich elementów, jakie są potrzebne. Z numerycznych obrabiarek korzysta dzisiaj wiele branż, ponieważ to bardzo dobra technologia.

Materiał zewnętrzny

Redakcja nantech.pl