Transport bliski to rodzaj transportu wewnętrznego o ograniczonym zasięgu. Mianem transportu bliskiego określa się najczęściej transport lądowy, który zapewnia wykorzystywanie różnorodnych urządzeń dźwignicowych. Najpopularniejszym wyborem wielu użytkowników pozostają oczywiście suwnice gwarantujące maksymalne bezpieczeństwo transportowanych ładunków czy towarów. Jakie jeszcze urządzenia zaliczamy do urządzeń transportu bliskiego? O tym w naszej publikacji.
Urządzenia transportu bliskiego
Transport bliski to zazwyczaj transport organizowany wewnątrz danego zakładu pracy, a urządzenia wykorzystywane w takim transporcie określane są w skrócie mianem urządzeń UTB. Jakiego rodzaju maszyny wchodzą w skład takich urządzeń?
To przede wszystkim niezawodne w działaniu, nowoczesne suwnice, znane z wyjątkowej precyzji eksploatacji oraz najwyższego poziomu niezawodności pracy także w warunkach trudnych lub niebezpiecznych. Ogromny wybór tego rodzaju urządzeń znaleźć można w bogatej ofercie ich producenta, firmy Konecranes.
W ofercie tego cenionego producenta znaleźć można bardzo popularne suwnice z wciągarkami oraz suwnice z wciągnikiem łańcuchowym, jak również niezastąpione w wielu sytuacjach, suwnice z wciągnikiem linowym.
Ostateczny wybór typu dźwignicy zależeć będzie przede wszystkim od indywidualnych potrzeb użytkownika, jak i specyfiki zadań, które w danym przedsiębiorstwie wykonywane są na co dzień.
Suwnice – niezastąpione w transporcie bliskim
Urządzeniami, które wykorzystywane są najczęściej w transporcie bliskim, pozostają dźwignice. Konstrukcję tych maszyn tworzą wciągniki lub wciągarki, których głównym zadaniem jest przemieszczanie się po konstrukcji nośnej, najczęściej tworzonej przez tory. Dzięki pracy z wykorzystaniem nowoczesnych i wysoce niezawodnych w działaniu suwnic możliwe staje się przemieszczanie ładunków nie tylko w pionie, ale i w poziomie. Zastosowanie w urządzeniach suwnicowych najnowocześniejszych wciągników elektrycznych pozwala na uzyskanie optymalnej wydajności pracy z dźwignicami, jak również najwyższego poziomu precyzji.
Bardzo dużą popularnością cieszą się również dźwignice wyposażone w elektryczne wciągniki linowe. Czy jednak tylko dźwignice zaliczane są do urządzeń transportu bliskiego? Okazuje się, że niekoniecznie.
Żurawie jako urządzenia UTB
Do popularnych urządzeń transportu bliskiego zalicza się również żurawie. Te urządzenia występować mogą w roli urządzeń stacjonarnych, jak i wyposażonych w mechanizm samojezdny.
Żurawie stacjonarne składają się z wysięgnika, którego głównym zadaniem jest wykonywanie ruchu obrotowego. Po wysięgniku zaś w takim żurawiu porusza się wciągnik i to dzięki niemu właśnie można mówić o optymalnie bezpiecznym podnoszeniu ładunku.
Z kolei żurawie samojezdne to urządzenia wyróżniające się umiejscowieniem na specjalnym, samojezdnym podwoziu lub podwoziu samochodu ciężarowego. Takie żurawie tworzone są przez wychylny wysięgnik oraz wciągarki, które odpowiadają za skuteczne przemieszczanie ładunków. Warto podkreślić, że żurawie samojezdne wykorzystywane są głównie do prac montażowych oraz czynności związanych z pracami przeładunkowymi.
Do tego warto też wiedzieć, że w transporcie bliskim wykorzystuje się również żurawie wieżowe. Ich wyróżnikiem pozostaje budowa z wysięgnika podnoszącego ładunek na haku opuszczanym na linie. Do tego w konstrukcji takiego urządzenia nie brakuje pionowego masztu zamontowanego na przejezdnym lub stacjonarnym podwoziu.
Pozostałe urządzenia transportu bliskiego
Choć najpopularniejszymi i najchętniej wykorzystywanymi urządzeniami w transporcie bliskim pozostają dźwignice, to jednak nie tylko te urządzenia zalicza się do bogatej i zróżnicowanej grupy UTB. Zaliczyć do nich należy także podesty ruchome, dźwignice linotorowe, przenośniki, układnice, jak również schody i chodniki ruchome, urządzenia dla niepełnosprawnych czy maszyny techniczne dedykowane przemieszczaniu kontenerów przy przeładunku.
Chcesz usprawnić pracę w swoim biznesie? Skontaktuj się z firmą Koncecranes i postaw na sprawdzone i skuteczne rozwiązania suwnicowe!